Testünk igen jelentős százaléka vizet tartalmaz. Az újszülöttek testének körülbelül 70-75%-a víz, a felnőtteké megközelítőleg 60%-a, mely idős korunkra nagyjából 50%-ra csökken. A víz nélkülözhetetlen a szervezet zavartalan működéséhez, a vérkeringéshez, a vérnyomás, a testhőmérséklet szabályozásához, az emésztéshez, felszívódáshoz, az anyagcsere folyamataihoz és a salakanyagok kiválasztásához. Az egészséges folyadékháztartás és a testfolyadékok oldott anyagok egyensúlyának megtartásához szintén vízre van szüksége a szervezetünknek. Az ajánlott vízfogyasztás bevitele mindenképpen javasolt.
A folyadékszükségletet befolyásoló tényezők
A napi folyadékszükségletet több tényező befolyásolja, de elsősorban a gyermek egészségi állapotát, korát és a testsúlyát kell figyelembe venni. A táblázat a normál életvitel melletti igényeket tartalmazza.
Anyatejes babák, kiegyensúlyozott esetben nem igényelnek extra folyadék bevitelt. A kizárólagosan tápszeres babák megfelelő bevitel mellett alkalomszerűen kis mennyiségben, igény szerint kínálhatóak babavízzel.

Megfelelő folyadékbeviteli javaslat naponta (ételből + italokból) Forrás: Antal Emese-Gyermek az asztalnál
Vízfogyasztás a folyadékpótlás alapja
A folyadékpótlás alapja mindig a víz legyen. A kiszáradás elkerülése miatt bizonyos betegségek esetén, mint például a lázzal, hasmenéssel, hányással járó kórképek- kifejezetten figyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre a kiszáradás veszélye miatt. Ilyen kórállapotokban szükséges lehet a kiszáradás mértékének megítélése orvosi vizsgálat alkalmával.

Kisebb és nagyobb intenzitású testmozgás mellett is iktassunk be ivószünetet, legyen szó kirándulásról vagy akár futásról. (A folyadékot veszíthetünk bármely eredetű fokozott verejtékezéssel (edzés, túlöltözött állapot, lázas állapot stb.), fokozott légzéssel, illetve speciális kórállapot esetén vizeleten keresztül is. Valamint hasmenés esetén.)
A gyermek folyadékbevitelével kapcsolatban figyelni kell arra, hogy a túlzott szörp, gyümölcslé, gyümölcspüré bevitel a pocakot eltelítheti, ami akár étvágytalansághoz, egyéb gasztroenterológiai tünetegyütteshez, diszbiózishoz is vezethet.
Nagyon fontos, hogy a bevitt folyadék eloszlása egyenletes legyen, valamint kerüljük el a hozzáadott cukrot tartalmazó italokat. Gyerekek esetében a tej és tejalapú italok is fontos szerepet játszanak, de itt is törekedjünk a hozzáadott cukor minimalizálására.
Nagyobb gyerekek esetében mindenképpen hívjuk fel az energiaitalok veszélyeire a figyelmet, valamint, hogy ezek a folyadékpótlásra alkalmatlanok.
A dietetikai megbeszéléseinken is gyakran felmerülő téma a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék kiválasztása. A víz mellett nálunk nagy kedvenc a házi készítésű ízesített víz, mely jól tudja színesíteni a gyerekek és a felnőttek számára is a repertoárt. Forrázzanak le kemény gyümölcsöt, miután kiázott a gyümölcs íze szűrjék le. Ezt követően szobahőmérsékleten kínálható az “ízű-víz”, ami lényegében cukrot nem tartalmaz.
Kiemelten fontos a kínálási stratégia is. Válasszuk ki közösen a kedvenc mesehőst ábrázoló kulacsot vagy poharat a boltban, melyből a gyermek majd szívesen iszik. A kisétkezések mellé is kínáljunk folyadékot. Elérhető helyre rakjuk ki a teli poharat/kulacsot, melyet mindig ellenőrizzünk és szükség szerint töltsünk újra. Nagyobbak számára letölthetőek mobil applikációk, melyek figyelmeztetnek az ivás idejére.

Vincze Petra
dietetikus
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2019/04/gyere_folyadek_szuloi.pdf