Szülő-csecsemő konzultáció szerepe a gasztroenterológiai ellátásban
Az integrált szülő-csecsemő konzulens konzultációs módszere a koragyermekkori regulációs (szabályozási nehézségek) zavarok, viselkedésszabályozás, és egyéb problémák esetén segíti a családokat, szülőket. Olyan integrált, több szemléletet együttesen alkalmazó módszer, ami segíti a szülőkkel való együttgondolkodást, gyermekük jelzéseit, viselkedését, önszabályozását megérteni, ehhez kapcsolódóan használja az edukáció elemeit, és támogatja a családokat döntéseikben. Közös fókuszra, kapcsolódásra, gondolkodásra hívja a szülőket 0-3 éves korig, amely a koragyermekkor legfontosabb, meghatározó időszaka.
Hogyan kapcsolódunk bele az orvosi, gasztroenterológiai, és dietetikai munkába?
Sokszor előfordul, hogy evési-, táplálási nehézségek, problémák kapcsán, annyi ötlet, annyi tanács és annyi küzdelem, próbálkozás van a tünetek hátterében, hogy a szülők már elbizonytalanodnak, feszültté válnak, és nehéz meglátniuk, hogy a probléma mögött milyen okok húzódhatnak meg.
Az evési nehézségek, zavarok hátterét minden esetben ki kell vizsgálni, hiszen a szervi, (organikus) okokat nem zárhatjuk ki. Vannak olyan esetek, amikor az orvos-dietetikai tanácsadás mellett van lehetőség támogatni a szülőt, szülőpárt gyermekük megértésében, egy ráhangolódó, preventív, interakció szemléletű konzultáció keretein belül.
Minden családdal való közös munka, segítségnyújtás során csapatban dolgozunk és gondolkodunk, szem előtt tartva a titoktartás és személyiségi jogokat, mert vannak olyan evési nehézségek, zavarok, amikor fontos az orvossal, dietetikussal való kapcsolódás a megfelelő kereteken belül. Az orvos- szakmai szempontokat, módszertani ajánlásokat mindig figyelembe kell venni, és ennek megfelelően értően, értő figyelemmel lenni a családok felé.
A szülő-csecsemő konzultáció minden esetben önkéntes, szülői döntésen alapul
A szülő-csecsemő konzulens konzultáció általában 2, legfeljebb 10 alkalomból áll, ahol a kisgyermekkori regulációs zavarok megértésében segítjük a szülőket. Ide tartoznak az alvási nehézségek, elalvási-, átalvási problémák, sírós –nyugtalan csecsemő, evési-, táplálási problémák, érzelemszabályozás és viselkedésszabályozás nehézségei (pl. dac, dühkitörések, testvérféltékenység).
A Medhelp4kids csapat tagjaként hiszem, hogy kialakítottunk a családok számára egy olyan védőhálót, ahol a team munka kölcsönösen kiegészíti egymást, ahol ezt az erős” hálót” szőve a családok köré, tartjuk, és szenzitíven segítjük Őket a gyermekük nevelésében, gondozásában.
Veréb-Németh Réka
Szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens